poniedziałek, 13 lipca 2020

Wojciech Przylipiak "Czas wolny w PRL"Wojciech Przylipiak "Czas wolny w PRL"
Wydawnictwo Muza
Stron: 382

"Czas wolny w PRL" to niezwykle ciekawy obraz tego jak Polacy w czasach PRLu spędzali wolne dni. Jak odpoczywali, jakie rozrywki wypełniały im czas, co było modne, co popularne w tamtych czasach? W czasach bez internetu, bez dowolnego towaru dostępnego na wyciągnięcie ręki. W czasach fatalnych dróg i bardzo utrudnionej komunikacji. Czasach dla mojego pokolenia, urodzonego po 89 roku dość niewyobrażalnych.

Muszę przyznać, że z przyjemnością zagłębiłam się w lekturę. Dzięki tej książce zrozumiałam wiele terminów i filmowych sytuacji z czasów PRL, które wcześniej nie do końca rozumiałam, oglądając stare seriale.
Książka składka się również z wielu zdjęć, które obrazują czas spędzany w epoce komunizmu. Te zdjęcia to prawdziwe perełki, uwiecznione niezwykłe momenty z życia rodaków.

Autor przybliża takie rozrywki jak: ogrody działkowe, podróże autostopem, campingi, wyjazdy do kurortów. Wszystko opisane z humorem, ale też i momentami na poważnie. 
Niezwykle ciekawy obraz Polaka wczasowicza w czasach trudnych, biednych, ale i wydaje mi się że mimo wszystko momentami radośniejszych, gdy cieszył zwykły namiot i ognisko z przyjaciółmi, rozmowy do rana... a nie ciągły pęd i wgapianie się w ekran smartfonów, zamiast szczerej, zwykłej rozmowy.

2 komentarze:

  1. Nie miałam okazji żyć w tamtych czasach, ale chętnie przeczytałabym książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto przeczytać książkę o czasach, których się samemu nie zna. 😊

    OdpowiedzUsuń

Drogi gościu dziękuję za odwiedziny i komentarz.Linki do stron i obraźliwe komentarze będą usuwane.